اعتقاد هندوستان یادگیری دختران خشونت

اعتقاد: هندوستان یادگیری دختران خشونت حوادث قربانی دختران اخبار ورزشی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی زیاد کردن قیمت بنزین، قدرت خرید مردم را کم کردن می‌دهد / عیسوی

محمود عیسوی اعتقاد است اگر قیمت بنزین در کشور عزیزمان ایران را با قیمت بنزین در عربستان مقایسه می‌کنند، بهتر است که درآمد سرانه و هزینه و اجاره مسکن و حقوق ماهی

زیاد کردن قیمت بنزین، قدرت خرید مردم را کم کردن می‌دهد / عیسوی

عیسوی: زیاد کردن قیمت بنزین، قدرت خرید مردم را کم کردن می دهد

عبارات مهم : ایران

محمود عیسوی اعتقاد است اگر قیمت بنزین در کشور عزیزمان ایران را با قیمت بنزین در عربستان مقایسه می کنند، بهتر است که درآمد سرانه و هزینه و اجاره مسکن و حقوق ماهیانه در عربستان را هم مد نظر قرار دهند. به گفته او با این قیاس می توان بررسی کرد که در نهایت در قبال زیاد کردن قیمت بنزین، کار منطقی را انجام می دهیم یا نه.

افزایش قیمت حامل های انرژی از جمله دلایل تحت الشعاع قرار گرفتن معیشت مردم در دوران بعد از انقلاب هست. دولت حسن روحانی نیز در لایحه بودجه سال 97، تصمیم به زیاد کردن قیمت حامل های انرژی گرفته هست. یکی از دلایل زیاد کردن قیمت حامل های انرژی و به خصوص بنزین، قیاس با قیمت سایر کشورها هست. در گفت وگو با محمود عیسوی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، از تاثیرات این زیاد کردن قیمت و دلایل آن پرسیدیم.

زیاد کردن قیمت بنزین، قدرت خرید مردم را کم کردن می‌دهد / عیسوی

محمود عیسوی گفت: قیاس قیمت بنزین کشور عزیزمان ایران و سایر کشورها فی نفسه ایرادی ندارد. کما اینکه قیمت بنزین در کشور عزیزمان ایران نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین است.

وی افزود: منتها جهت یک قیاس درست علمی، نباید قیمت سوخت را به تنهایی در نظر گرفت، مولفه های دیگری نیز وجود دارد که باید مد نظر قرار بگیرند.

محمود عیسوی اعتقاد است اگر قیمت بنزین در کشور عزیزمان ایران را با قیمت بنزین در عربستان مقایسه می‌کنند، بهتر است که درآمد سرانه و هزینه و اجاره مسکن و حقوق ماهی

این اقتصاددان گفت: اگر قیمت بنزین در کشور عزیزمان ایران را با قیمت بنزین در عربستان مقایسه می کنند، بهتر است که درآمد سرانه و هزینه و اجاره مسکن و حقوق ماهیانه در عربستان را هم مد نظر قرار دهند. این موارد را هم باید مقایسه کرد. با این قیاس می توان بررسی کرد که آیا در نهایت در قبال زیاد کردن قیمت بنزین، کار منطقی را انجام می دهیم یا نه؟

او ادامه داد: پاسخ نیز مشخص هست؛ تناسبی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: اگر مردم قدرت خرید داشته باشند، مشخصا می توانند زیاد کردن قیمت را تحمل و هزینه را پرداخت کنند. ولی هنگامی که قدرت خرید وجود ندارد، زیاد کردن قیمت دیگر معنایی ندارد.

زیاد کردن قیمت بنزین، قدرت خرید مردم را کم کردن می‌دهد / عیسوی

وی در مورد زیاد کردن قیمت سوخت و تاثیر آن بر کم کردن مصرف آن گفت: معمولا زیاد کردن قیمت سوخت را راهکاری جهت کم کردن مصرف سوخت می دانند. ولی هیچگاه چنین فرضیه ای در کشور بُعد عملی به خود نگرفت. مصرف سوخت در جامعه فقط تابع قیمت نیست. پارامترهای مختلفی وجود دارد که نیرومند تر از قیمت سوخت هستند. به عنوان نمونه حمل و نقل عمومی به گونه ای نیست که بتواند نیاز مردم را پاسخ بدهد. به همین علت افراد ناچارند وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند. با این حساب اگر چه در دولت های متفاوت قیمت سوخت زیاد کردن داشته، ولی به هیچ عنوان، شاهد کم کردن مصرف سوخت نبوده ایم.

وی در پاسخ به این پرسش که «بعد از انقلاب، ارزش ریال در برابر ارزهای دیگر غالبا به صورت دستوری دستکاری شده است است و آیا این مساله می تواند در مقایسه قیمت واقعی بنزین در کشور عزیزمان ایران و سایر کشورها تاثیرگذار باشد یا نه» گفت: بله تعیین قیمت ارز بعد از انقلاب، غالبا به همین صورت بوده هست. طبیعتا همین گونه هست؛ هنگامی که ارزش پول ملی را کم کردن می دهند، قیمت بنزین و یا کالاهای دیگر در قیاس با سایر کشورها کمتر به نظر می رسد.

محمود عیسوی اعتقاد است اگر قیمت بنزین در کشور عزیزمان ایران را با قیمت بنزین در عربستان مقایسه می‌کنند، بهتر است که درآمد سرانه و هزینه و اجاره مسکن و حقوق ماهی

وی ادامه داد: باید پرسید که مسئولان آیا با ارزش ریال در برابر سایر ارزهای دیگر این گونه عمل کرده اند. تبعات این مساله را مردم مجبورند در زندگی ارزش تحمل کنند.

این استاد دانشگاه افزود: توصیه بعدی بعد از حمل و نقل عمومی، سبک زندگی مردم هست. مردم به این سبک زندگی عادت دارند و این سبک زندگی را با زیاد کردن قیمت هم نمی توان عوض کردن داد.

زیاد کردن قیمت بنزین، قدرت خرید مردم را کم کردن می‌دهد / عیسوی

عیسوی گفت: به این موارد، بحث آلودگی هوا را هم باید اضافه کرد. ولی باید پرسید که آیا واقعا با زیاد کردن قیمت سوخت می توان مصرف و در نهایت آلودگی هوا را کم کرد؟ عموما مجموعه دلایلی که جهت زیاد کردن قیمت سوخت مطرح می شود قابل دفاع نیستند.

وی افزود: مساله مهم این است که نمی توان قیمت کالایی را در یک دوره زمانی ثابت نگه داشت و بعد با یک شوک و به صورت ناگهانی، قیمت را زیاد کردن داد؛ آنهم در مورد کالایی مثل بنزین و گازوئیل که به عنوان کالایی اساسی محسوب می شود و بر همه بخش های دیگر هم تاثیرگذار هستند.

او ادامه داد: نباید پرسشها سیاسی، انتخاباتی و … به این منجر شود که مدتی کاری صورت نگیرد و بعد جبران مافات کنند. به عنوان مثال بنزین را پیش از انتخابات گران نکنند و بعد به صورت ناگهانی تصمیم به گرانی بنزین بگیرند.

عیسوی در مورد ایجاد شغل در دولت روحانی و احمدی نژاد به واسطه یارانه ها گفت: من به این مساله هم خوشبین نیستم که به واسطه درآمد حاصله ناشی از زیاد کردن قیمت سوخت، اشتغال زایی صورت می گیرد. از هنگامی که که بحث یارانه در کشور مطرح شده است وعده های زیادی داده شد، ولی هیچ یک از دولت ها در این زمینه موفق عمل نکرده و کارنامه موفقی نداشتند. البته دعا می کنیم پرسشها حل شود.

اعتمادآنلاین

واژه های کلیدی: ایران | بنزین | زندگی | کشورها | مقایسه | کشورهای دیگر | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz